Szanowni Państwo,

Jesienią minionego roku Fundacja Unum oraz Fundacja DOBROdzieje się ogłosiły kolejną edycję konkursu literackiego „Opowiem Ci bajkę…”. Zadaniem Uczestników było napisanie opowiadania pt. „W krainie moich marzeń”. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież, przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej i rodzinnej.

Na konkurs wpłynęły 23 prace.

W jury zasiadali: Wolontariusze Fundacji Unum, Bartłomiej Rosiak- nazywany najmłodszym nauczycielem jęz. polskiego w Polsce, Ewelina Kwiatkowska-Tabaczyńska w świecie książkowym znana jako „Zaczytana Ewelka” także Elżbieta Prządka – koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich.

Jury oceniało walory literackie tekstów i brało pod uwagę następujące kryteria: inwencję
i pomysłowość bajki, przesłanie, literackie umiejętności językowe (tzw. lekkie pióro), charakterystykę bohaterów, ogólną czytelność i odbiór czytelników, a także ilustrację do bajki.

Emocje i wzruszenia

“Każda z nadesłanych prac miała swój niezwykły i wyjątkowy charakter. Z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem zapoznawaliśmy się z pracami dzieci i młodzieży, które
w niesamowity sposób przenosiły nas do krainy marzeń i pozwoliły na oderwanie myśli
i skupienie się na fabule opowieści. Nie zabrakło wzruszeń i refleksji, które przyniosły nam opowiadania. To doświadczenie zostanie ze mną na bardzo długo. ”
– mówi Małgorzata Morańska, Prezes Fundacji Unum.

”W tym roku dzieci podzieliły się z nami swoimi marzeniami… Są to marzenia niezwykle dojrzałe, bo dotyczą ważnych i poważnych spraw: stabilizacji życiowej, zawodowej, chęci poznawania świata i dzielenia się dobrem. To życiowe doświadczenia dzieci po części kreują ich marzenia a ich dojrzałość budzi niezwykły szacunek i napawa wzruszeniem. W tej edycji swoje odzwierciedlenie miał konflikt wojenny. Dzieci, które przybyły do nas z Ukrainy nie mają w sobie nienawiści a marzą o wolnej i silnej ojczyźnie. Po raz kolejny mam wrażenie, że to bardzo ważna inicjatywa, bo nie tylko sprawia, że można odnaleźć zaagażowanie wśród młodych ludzi a wydaje się, że dla autorów stanowi swoiste katharsis”.– mówi Gabriela Halakiewicz, Wiceprezes Fundacji DOBROdzieje się.

Nagrodzeni

Jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii wiekowej 10-13 lat:

I miejsce Małgorzata (12 lat), „Marzenia Małgosi”, Łódź

II miejsce Błażej (12 lat), „W krainie moich marzeń” , Łódź

III miejsce Oliwia (13 lat), „W krainie moich marzeń” , Łódź

W kategorii wiekowej 14-16 lat:

I miejsce Maja (14 lat), „Spadająca gwiazda”, Małachów

II miejsce Kamil (16 lat),  „W krainie moich marzeń”, Łódź

III miejsce Martyna (15), „W krainie moich marzeń” , Srebrna Góra

W kategorii wiekowej 17+

I miejsce Anna (17 lat), „Cukierniczka”, Małachów

II miejsce Maciej (20 lat), „Kraina nie-marzeń”, Łódź

III miejsce Roksana (18 lat), “Skryte marzenie”, Wisła

Wyróżnienie: Anastazja (17 lat) „Jak wygląda kraj moich marzeń?”, Łódź

Laureaci i laureatki pierwszych miejsc wezmą udział w wyjeździe połączonym z warsztatami literackimi. Dla laureatów i laureatek drugich miejsc, nagrodami są jednodniowe kursy rozwijające ich pasje. Laureaci i laureatki trzeciego miejsca otrzymają bon do księgarni
o wartości 150 zł. Laureaci i laureatki wyróżnień otrzymają dodatkowe bony o wartości 100 zł.

Wspólne dzieło

Przystępujemy do prac redakcyjnych – prace nagrodzone w konkursie zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji DOBROdzieje się oraz w formie książki.

Wszystkim Nagrodzonym serdecznie GRATULUJEMY!

Jesteśmy, by wspierać

Fundacja Unum i Fundacja DOBROdzieje się wspierają dzieci i młodzież. Z uważnością słuchamy i przyglądamy się potrzebom młodych. Widzimy, z czym się zmagają, co jest dla nich trudne. Nie sposób jednak nie dostrzec, jaki drzemie w nich potencjał i potrzeba autoekspresji. Dlatego chcemy towarzyszyć realizacji pasji młodychi pomóc im spełniać marzenia.

Małgorzata Morańska Agnieszka Nowicka

Prezes Fundacji Unum Prezes Fundacji DOBROdzieje się