image-title

Szanowni Państwo,

Jesienią minionego roku Fundacja Unum oraz Fundacja DOBROdzieje się ogłosiły kolejną edycję konkursu literackiego „Opowiem Ci bajkę…”. Zadaniem Uczestników było napisanie opowiadania pt. „W krainie moich marzeń”. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież, przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej i rodzinnej.


Na konkurs wpłynęły 23 prace.


W jury zasiadali: Wolontariusze Fundacji Unum, Bartłomiej Rosiak- nazywany najmłodszym nauczycielem jęz. polskiego w Polsce, Ewelina Kwiatkowska-Tabaczyńska w świecie książkowym znana jako „Zaczytana Ewelka” także Elżbieta Prządka – koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich.

Jury oceniało walory literackie tekstów i brało pod uwagę następujące kryteria: inwencję
i pomysłowość bajki, przesłanie, literackie umiejętności językowe (tzw. lekkie pióro), charakterystykę bohaterów, ogólną czytelność i odbiór czytelników, a także ilustrację do bajki.

Emocje i wzruszenia

“Każda z nadesłanych prac miała swój niezwykły i wyjątkowy charakter. Z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem zapoznawaliśmy się z pracami dzieci i młodzieży, które
w niesamowity sposób przenosiły nas do krainy marzeń i pozwoliły na oderwanie myśli
i skupienie się na fabule opowieści. Nie zabrakło wzruszeń i refleksji, które przyniosły nam opowiadania. To doświadczenie zostanie ze mną na bardzo długo. ”
– mówi Małgorzata Morańska, Prezes Fundacji Unum.

”W tym roku dzieci podzieliły się z nami swoimi marzeniami… Są to marzenia niezwykle dojrzałe, bo dotyczą ważnych i poważnych spraw: stabilizacji życiowej, zawodowej, chęci poznawania świata i dzielenia się dobrem. To życiowe doświadczenia dzieci po części kreują ich marzenia a ich dojrzałość budzi niezwykły szacunek i napawa wzruszeniem. W tej edycji swoje odzwierciedlenie miał konflikt wojenny. Dzieci, które przybyły do nas z Ukrainy nie mają w sobie nienawiści a marzą o wolnej i silnej ojczyźnie. Po raz kolejny mam wrażenie, że to bardzo ważna inicjatywa, bo nie tylko sprawia, że można odnaleźć zaagażowanie wśród młodych ludzi a wydaje się, że dla autorów stanowi swoiste katharsis”.– mówi Gabriela Halakiewicz, Wiceprezes Fundacji DOBROdzieje się.

Nagrodzeni

Jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii wiekowej 10-13 lat:

I miejsce Małgorzata (12 lat), „Marzenia Małgosi”, Łódź

II miejsce Błażej (12 lat), „W krainie moich marzeń” , Łódź

III miejsce Oliwia (13 lat), „W krainie moich marzeń” , Łódź

W kategorii wiekowej 14-16 lat:

I miejsce Maja (14 lat), „Spadająca gwiazda”, Małachów

II miejsce Kamil (16 lat),  „W krainie moich marzeń”, Łódź

III miejsce Martyna (15), „W krainie moich marzeń” , Srebrna Góra

W kategorii wiekowej 17+

I miejsce Anna (17 lat), „Cukierniczka”, Małachów

II miejsce Maciej (20 lat), „Kraina nie-marzeń”, Łódź

III miejsce Roksana (18 lat), “Skryte marzenie”, Wisła

Wyróżnienie: Anastazja (17 lat) „Jak wygląda kraj moich marzeń?”, Łódź

Laureaci i laureatki pierwszych miejsc wezmą udział w wyjeździe połączonym z warsztatami literackimi. Dla laureatów i laureatek drugich miejsc, nagrodami są jednodniowe kursy rozwijające ich pasje. Laureaci i laureatki trzeciego miejsca otrzymają bon do księgarni
o wartości 150 zł. Laureaci i laureatki wyróżnień otrzymają dodatkowe bony o wartości 100 zł.

Wspólne dzieło

Przystępujemy do prac redakcyjnych – prace nagrodzone w konkursie zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji DOBROdzieje się oraz w formie książki.

Wszystkim Nagrodzonym serdecznie GRATULUJEMY!

Jesteśmy, by wspierać

Fundacja Unum i Fundacja DOBROdzieje się wspierają dzieci i młodzież. Z uważnością słuchamy i przyglądamy się potrzebom młodych. Widzimy, z czym się zmagają, co jest dla nich trudne. Nie sposób jednak nie dostrzec, jaki drzemie w nich potencjał i potrzeba autoekspresji. Dlatego chcemy towarzyszyć realizacji pasji młodychi pomóc im spełniać marzenia.

Małgorzata Morańska Agnieszka Nowicka

Prezes Fundacji Unum Prezes Fundacji DOBROdzieje się

Małgorzata Morańska

Małgorzata Morańska has blogged 240 posts