Wrzesień to światowy miesiąc świadomości nowotworów dziecięcych. I dlatego Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową organizuje wyzwanie sportowe Rakreaton, zapraszając do niego zaprzyjaźnione organizacje. Fundacja Unum z gronem zaangażowanych wolontariuszy była jedną z nich.
Wspólnym celem wszystkich uczestników było pokonanie 1 200 000 km w 30 dni, aby 120 000 zł od partnerów trafiło na leczenie dzieci z chorobą nowotworową.Wolontariusze zdobywali punkty spacerując, jeżdżąc na rowerze i biegając.
4. edycja Rakreatonu upłynęła pod znakiem rekordów
Uczestnicy Rakreatonu swoimi aktywnościami osiągnęli 100% wyznaczonego celu w zaledwie 15 dni! Takiej energii nie można było przerwać, więc wyznaczono nowy cel 400 000 km i dodatkowe wsparcie dzieci w walce z nowotworami w kwocie 40 000 zł. Wolontariusze osiągnęli nowy cel w 5 dni!
W Rakreatonie wzięło udział 12 300 wolontariuszy, a z Fundacji Unum 195 wspaniałych, aktywnych osób!
Jestem dumna i wzruszona tegorocznym rekordem Rakreatonu. Takie osiągnięcia dowodzą, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Serdecznie dziękuję wolontariuszom Fundacji Unum za zaangażowanie i gratuluję wspaniałych wyników sportowych.” – komentuje Małgorzata Morańska, Prezes Fundacji Unum.
Koniec wakacji można świętować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich był Wieczór Marzeń przygotowany dla dzieci nieuleczalnie chorych i dzieci z niepełnosprawnością, który odbył się w piątek, 25 sierpnia, w warszawskim ZOO. Fundacja Unumwsparła to wydarzenie.
Mali, zmagający się z chorobami lub niepełnosprawnością podopieczni Fundacji Fantazja, i dzieci z Ukrainy mogli zanurzyć się w atrakcjach, zabawach, animacjach i w ten sposób z uśmiechem na twarzy i z dala od codziennych trosk zakończyć wakacje.
Na uczestników czekały warsztaty z firmą LEGO, spotkanie z prawdziwymi ratownikami medycznymi, strażakami i policjantami. Długie rozmowy, policyjne kolorowanki i nauka pobierania odcisków palców to jednak nie wszystko. Tuż obok polany stanęły bowiem ogromny wóz strażacki i radiowóz. Wielu Podopiecznych przyjechało do ZOO znacznie wcześniej, ponieważ tego dnia mogli zwiedzić cały ogród nieodpłatnie i spędzić tam cały dzień zapoznając się ze zwyczajami tamtejszych mieszkańców.
W ostatnich tygodniach sierpnia zbieraliśmy przybory szkolne dla dzieci będących pod opieką Powiślańskiej Fundacji Społecznej i dla dzieci z Domu Dziecka w Kowalewie.
To dzięki wspaniałym Wolontariuszom Fundacji Unum, dzieci rozpoczną rok szkolny z plecakami wypełnionymi pięknymi zeszytami, zestawami kredek, farb oraz wielu innych przyborów. W naszej sierpniowej zbiórce zebraliśmy 2250 przyborów szkolnych! To wspaniały wynik, świadczący owielkich sercach i niezawodnej sile pomagania naszych wolontariuszy!
„Kto z nas pamięta pierwsze dni w szkole po wakacjach i ten ekscytujący czas przygotowań? Wybierania kolorowych zeszytów, nowych plecaków i piórników? Dzięki hojności i zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Unum, dzieci, które być może nie zawsze mogły cieszyć się z tego czasu, zaczną nowy rok szkolny z ekscytacją, dumą i uśmiechem na twarzy. Serdecznie dziękuję każdemu z Was, kto dołożył swoją „cegiełkę” do tego imponującego wyniku ponad 2000 przyborów – komentuje Małgorzata Morańska, Prezes Fundacji Unum
W sobotę 13 maja 2023 wraz z naszymi rodzinami odwiedziliśmy Domy Dziecka w Pęcherach pod Piasecznem. Pogoda nam dopisała i było fantastycznie. Razem z kilkorgiem dzieci z tego ośrodka przygotowaliśmy skrzynie pod uprawę roślin i ziół. Sadziliśmy pomidory i kwiaty oraz sialiśmy warzywa i zioła. Po pracy męska część naszej ekipy rozpaliła ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski i pianki. Były też sałatki i ciasta. Dzień upłynął nam pracowicie i w miłym towarzystwie. Na pewno jeszcze nie raz będziemy chcieli spędzić w ten sposób nasz wolny czas.” – relacjonuje Marta Dąbrowska Koordynatorka Dnia Wolontariusza w zespole.
Dom Dziecka w Orłowie
“Dzień Wolontariusza zorganizowaliśmy 20 maja 2023 w Domu Dziecka w Orłowie. W ramach akcji zakupiliśmy i położyliśmy panele podłogowe w salonie oraz odmalowaliśmy ogrodzenie. Atmosfera podczas tego dnia była fenomenalna! Wychowankowie tej placówki bardzo chcieli uczestniczyć w pracach. Wszyscy wolontariusze przez cały dzień byli z uśmiechem od ucha do ucha, którym pewnie zarazili się od wychowanków. Na koniec zorganizowaliśmy dla wszystkich grilla” – komentuje Michał Gill Koordynator Dnia Wolontariusza w oddziale.
Środowiskowy Dom Samopomocy „Tęcza”
“To był miły dzień pełen ekscytacji i radości! To, co najważniejsze udało nam się, to zobaczyć szczere uśmiechy, zarówno podopiecznych Fundacji jak i pracowników. Dzięki naszej pomocy to miejsce stało się jeszcze bardziej przyjazne i kolorowe. A ogród odżył po naszych pracach.” – komentuje Marta Jędrasik Koordynatorka Dnia Wolontariusza w oddziale.
Dom Dziecka nr 2 w Warszawie
,,W sobotnie popołudnie 3 czerwca 2023 spędziliśmy czas pomagając podopiecznym z Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka w Warszawie. Zgrany Zespół zajął się malowaniem jednego z pięter oraz składaniem mebli, które posłużą jako wyposażenie pokoi dzieci zamieszkujących dom dziecka. ” –dzieli się z nami Jolanta Lutkiewicz Manager Oddziału.
Wsparcie inicjatywy „Euromaidan Warszawa”
“Kiedy zobaczyliśmy obrazy zalanych terenów w Ukrainie, po wysadzeniu zapory na Dnieprze, wiedzieliśmy, że tam jest potrzebna nasza pomoc. Udzieliliśmy pomocy obywatelom Ukrainy poprzez udział w zbiórce „Euromaidan Warszawa”, a także przekazaliśmy dwie pompy z wężami dla tych, którzy cierpią z powodu zalania w mieście Nowa Kachowka na terenie okupowanym przez Rosję. W obwodzie Chersońskim zostało zalanych ponad 3,5 tysiąca domów w 48 miejscowościach, z których 14 jest tymczasowo okupowanych.” – komentuje Yania Bratchykova Dnia Wolontariusza w zespole
Schronisko dla bezdomnych zwierząt na Paluchu
Na Dzień Wolontariusza wybraliśmy działania w schronisku na Paluchu. Przywieźliśmy ze sobą koce, smaczki oraz zabezpieczenie antykleszowe dla psów. Część osób wraz z wolontariuszami schroniska wyprowadzała psy na spacer – nieśliśmy wodę i zabawki, robiliśmy zdjęcia oraz filmiki, które mają pomóc w adopcjach, a także sprzątaliśmy po psach, gdy było to konieczne. W tym czasie pozostałe osoby myły psie miski i sprzątały boksy, przy okazji zmieniając kocyki na czyste.” – komentuje komentuje Marta Wawrzonkowska Koordynatorka Dnia Wolontariusza w dziale.
Dom Dziecka w Kórniku/ Bninie„W akcji wzięło udział 30 wolontariuszy, więc efekty naszych prac, było bardzo szybko widać. Zostaliśmy poproszeni o wykarczowanie części parku, gdzie przed kilku laty sadziliśmy drzewa, a teraz trzeba je było uwolnić od niepożądanych chwastów i krzewów. Druga grupa, w tym czasie pielęgnowała rabatki wzdłuż wjazdu do ośrodka. Przez kilka godzin wspólnej pracy integracja była coraz większa, co zakończyło się wielkim meczem piłkarskim, a potem wspólnym posiłkiem na zakończenie. Możemy być z siebie dumni! Taka integracja przez pracę i sport, po raz kolejny przyniosła uśmiech i radość na twarzach Dzieci, ich Wychowawców i nas samych. Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników.” – dzieli się z nami Roman Winkiel Koordynator Dnia Wolontariusza w oddziale
Fundacja Po Drugie
„To był piękny i bardzo pracowity dzień, który spędziliśmy na warszawskim Powiślu w Fundacji Po Drugie, wspierającej młode osoby dorosłe w kryzysie bezdomności. Każdy z nas nie tylko zabrał ze sobą szeroki uśmiech i zapał do pracy, ale także niezbędne akcesoria remontowe takie jak drabina, wałki i pędzle. Zabezpieczyliśmy pomieszczenia i przystąpiliśmy do prac malarskich. Pomalowaliśmy ściany i sufity,a kolory wybrane przez Fundację sprawiły, że przestrzeń stała się kolorowa. W grupie siła, wykonaliśmy prace ponad założenia i dodatkowo uporządkowaliśmy przestrzeń, umyliśmy okna i upraliśmy wykładziny. Optymistyczne nastroje nas nie opuszczały pomimo wysokiej temperatury i potu spływającego po naszych czołach. Wiemy, że jesteśmy zgranym zespołem i razem możemy wszystko!” – dzieli się Krzysztof Borowski Koordynator Dnia Wolontariusza w dziale.
Warsztaty z pierwszej pomocy w Domu Dziecka w Kowalewie
28 maja 2023r. Justyna Wojsz – członkini Zarządu Fundacji Unum wraz z Joanną Zajdel-Heliasz, kwalifikowaną ratowniczką medyczną przeprowadziły dla dzieci będących pod opieką Domu Dziecka w Kowalewie warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci poznały zasady, które mogą uratować życie i z zainteresowaniem chłonęły wiedzę podczas warsztatów.
30 maja przenieśliśmy się do magicznej krainy morskich opowieści i pirackich przygód, podczas Dnia Dziecka dla dzieci polskich i ukraińskich będących pod opieką Instytutu Wsparcia i Rozwoju Rodziny. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy Fundacji Unum, Fundacji Santander i Instytutu Wsparcia i Rozwoju Rodziny w siedzibie Santander Bank Polska.
Na dzieci czekał szereg różnych atrakcji. Nasze wydarzenie rozpoczął występ Teatru Wariacja, przedstawienie pod tytułem „Skarb Piratów” nie tylko zaciekawiło dzieci, ale również przygotowało do dalszych aktywności, przygotowanych na wyspach tematycznych!
Jakie wyspy czekały na dzieci?
•Balonowe Show prowadzone przez Patrycję Lipińską
•Warsztaty robienia bransoletek i breloczków ze sznurków i koralików, prowadzone przez wolontariuszy Fundacji Santander
•Warsztaty plastyczne z piankoliną prowadzone przez Wolontariuszy Fundacji Santander
•Warsztaty żeglarskie z Wolonatriuszami Fundacji Unum
•Warsztaty malowania na drewnie prowadzone przez Wolonatriuszy Fundacji Unum
•Malowanie buziek, które przeprowadziłaWolontariuszka Fundacji Unum
•Wyspa dla miłośników gier wideo, zorganizowana przez Wolontariuszy Fundacji Santander
Wyspy przyniosły dzieciom wiele radosnych chwil! Serdecznie dziękujemy naszym zaangażowanym wolontariuszom za okazane dzieciom serce. Maluchy tego dnia mogły zapomnieć o wszystkich otaczających ich troskach!
Przede Wszystkim dziękujemy naszym Wolontariuszom– za stworzenie magicznych rysunków na twarzach dzieci, warsztatów malowania na drewnie, uwiecznienie wydarzenia w fotorelacji oraz , za wspaniałą żeglarską wyspę i naukę wiązania węzłów.