Aksamitka, begonia, bluszczyk, calibrachoa, koleus… to lista kwiatów, które zakwitły w Kowalewie. Rewitalizacja ogrodu okalającego teren Domów Dziecka pod Mławą jest zasługą wsparcia Fundacji Unum.

Domy Dziecka w Kowalewie to cztery placówki wychowawcze, oddalone od miejskich aglomeracji. Fundacja Unum otacza to miejsce opieką od ponad 10 lat. Trafiają tam dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, doświadczone nierzadko skrajnym ubóstwem. Dzięki zaangażowaniu kadry pedagogicznej z Domów Dziecka i panującej tam rodzinnej, ciepłej atmosferze podopieczni mogą uczyć się, rozwijać pasje i talenty, poznawać otaczający ich świat, ale przede wszystkim doświadczają miłości, pomocy i troski.

Na wiosnę w Kowalewie zawsze sporo się działo: warsztaty, spacery, wycieczka do kina… jednak w tym roku było inaczej. Wychowankowie placówki w czasie wiosennej fali pandemii koronawirusa uczyli się zdalnie, pomagali w zadaniach domowych młodszym kolegom, dużo rozmawiali i wzajemnie się wspierali. Jednak jak każde dzieci potrzebowali rozwijać swoje pasje i mieć kontakt z naturą. Dlatego w porozumieniu z opiekunami Fundacja Unum zaopatrzyła podopiecznych w sadzonki kwiatów, worki ziemi, łopaty, motyki i inne potrzebne rzeczy, aby zaczarować otaczający placówkę ogród, zamieniając go w oazę spokoju i miejsce wytchnienia.

Marlena Watemborska, która jest dyrektorem domu podkreśla, że jej marzeniem jest: „by dzieci opuszczające tę placówkę wierzyły w siebie, kochały siebie i sięgały wysoko”.