image-title

15 kwietnia 2021 r. odbyła się premiera największego w Polsce przeglądu CSR i zrównoważonego rozwoju. Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało 19. „Raport odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Wśród wyróżnionych znalazł się 2 praktyki, w które w 2020 roku zaangażowali się wolontariusze Fundacji Unum.

W raporcie docenione zostało przedsięwzięcie „Pomagamy razem”, które było natychmiastową reakcją wolontariuszy (pracowników i współpracowników Unum Życie), na potrzeby w lokalnych szpitalach, DPS-ach oraz ich społecznościach. Praktyk polegała na dofinansowaniu wolontariuszy w zakupach materiałów ochronnych, środków bezpieczeństwa i innych potrzebnych rzeczy.

Drugą docenioną praktyką jest „Dzień Wolontariusza”, coroczne święto dobroczynności, w którym wolontariusze Fundacji wraz z rodzinami i przyjaciółmi pomagają wybranym placówką w remontach, naprawach, lub zakupie potrzebnych rzeczy. W 2020 roku inicjatywa odbyła się w zmienionej formule. W trosce o bezpieczeństwo wolontariuszy wspólna zespołowa pracy została zastąpiona finansowym wsparciem lokalnych społeczności, które w wyniku pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 najbardziej ucierpiały.

To wyróżnienie to zasługa przede wszystkim zaangażowanych wolontariuszy, którzy bez względu na panujące warunki gotowi są nieść pomoc potrzebującym i to im z głębi serca dziękuję! Serdecznie dziękujemy również Forum Odpowiedzialnego Biznesu za wyróżnienie naszych praktyk w raporcie i tym samym podarowanie nam jeszcze większego wiatru w żagle naszej pracy na rzecz tych, których los doświadczył. Gratuluję pozostałym firmom, które znalazły się w tej publikacji i ogromnie się cieszę, że z roku na rok przybywa nam przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie i inspirujących praktyk, które zmieniają świat na lepszy ‒ dzieli się Małgorzata Morańska, Prezes Fundacji Unum.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce.

Praktyki ujęte w raporcie przedstawione są w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju, ogłoszonych w 2015 roku przez ONZ. W najnowszej edycji raportu najwięcej działań wspiera realizację celu trzeciego – zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt. Celem przyświecającym tegorocznemu Raportowi „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” jest zwrócenie uwagi na między innymi rolę biznesu w walce ze skutkami pandemii koronawirusa SARS-Cov-2.

Pandemia nie tylko nie zatrzymała aktywności odpowiedzialnego biznesu, ale wzmocniła to zaangażowanie. Obserwowaliśmy wiele pozytywnych inicjatyw, które sprawiają, że rola firm w walce z pandemią jest niepodważalna. Prezentuje je Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020. Dobre praktyki”, który już dziś dokumentuje wszechstronny przekrój aktywności  biznesu w imię solidarności i empatii w bezprecedensowej sytuacji. Także działania wewnętrzne i zewnętrzne obejmujące transformację organizacji, zmiany strategii, priorytetów, tworzenia miejsc pracy, w których nagle  zabrakło relacji bezpośrednich. 2020 rok był sprawdzianem szybkości dostosowania się do nowych, nadzwyczajnych warunków w sytuacji ogromnej niepewności. Mimo nowych wyzwań, zrównoważony rozwój pozostał na agendzie biznesu. O czym nie tylko zapewniają same firmy, ale co też potwierdzają ich liczne, wszechstronne praktyki, w tym 19 proc. wzrost praktyk w obszarze „środowiska” – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – 19. edycja raportu to kolejna rekordowa publikacja pod wieloma względami. Chciałam serdecznie podziękować autorkom i autorom artykułów eksperckich, zamieszczonych w raporcie. Dziękuję firmom, które zgłaszają dobre praktyki do naszej dorocznej publikacji i dzięki którym tak obszerne zestawienie FOB może przygotować. Zapraszam do lektury raportu! ‒ dodaje prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Więcej na: http://odpowiedzialnybiznes.pl/dobre-praktyki/

Joanna Zaczek

Joanna Zaczek has blogged 490 posts