Jesienią minionego roku Fundacja Unum oraz Fundacja DOBROdzieje się ogłosiły kolejną edycję konkursu literackiego „Opowiem Ci bajkę…”. Zadaniem Uczestników było napisanie opowiadania przedstawiającego ich najcenniejszą życiową lekcję. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież, przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej i rodzinnej.

Na konkurs wpłynęły aż 43 prace.
Jury oceniało walory literackie tekstów i brało pod uwagę następujące kryteria: inwencję i pomysłowość bajki, przesłanie, literackie umiejętności językowe (tzw. lekkie pióro), charakterystykę bohaterów, ogólną czytelność i odbiór czytelników, a także ilustrację do bajki.

Emocje i wzruszenia

“Wszystkie prace czytaliśmy z wielkim zaangażowaniem i wzruszeniem. Dzieci mają niezwykłą wyobraźnię i potrafią tak pięknie opowiadać. Wielkie wrażenie zrobiły na nas również różnorodność podejmowanych tematów, a także zaskakujące pomysły na umiejscowienie opowieści w różnych czasoprzestrzeniach. Wybór był bardzo trudny i między wolontariuszami trwały do ostatniej chwili gorące dyskusje. Jesteśmy wdzięczni Dzieciom za ich odwagę w dzieleniu się wrażliwością i swoim niepowtarzalnym spojrzeniem na świat. To zaszczyt, że dostajemy dostęp do pełnego kolorów i wzruszeń dziecięcego świata wyobraźni” – mówi Małgorzata Morańska, Prezes Fundacji Unum.

Nagrodzeni

Jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii wiekowej 10-13 lat:

I miejsce Martyna (13 lat), Łódź; „Benio najlepszy przyjaciel”

II miejsce Wiktoria (10 lat), Łódź; „Moja najcenniejsza lekcja w życiu”

III miejsce Tymoteusz (11 lat), Sarnów; „Uczeń jednej lekcji”

W kategorii wiekowej 14-16 lat:

I miejsce Maciej (15 lat), Łódź; „Historia Perdita”

II miejsce Daria (15 lat), Legnica; „On”

III miejsce Wiktoria (16), Wołów; „Moja najcenniejsza życiowa lekcja”

Wyróżnienie: Natalia (16 lat), Kraków; “Witajcie w mojej nie-bajce”

W kategorii wiekowej 17+

I miejsce Maciej (18 lat), Łódź; „Mara”

II miejsce Krzysztof (17 lat), Łódź; „Prawo Sneillusa”

III miejsce Roksana (17 lat), Wisła; “Moja najcenniejsza życiowa lekcja”

Wyróżnienie: Anna (23 lata), Łódź; “Człowiek całe życie się uczy”

Laureaci i laureatki pierwszych miejsc wezmą udział w wyjeździe połączonym z warsztatami literackimi. Dla laureatów i laureatek drugich miejsc nagrodami są jednodniowe kursy rozwijające ich pasje. Laureaci i laureatki trzeciego miejsca oraz wyróżnień otrzymają bony do księgarni.

Wiosną bieżącego roku przystąpimy do prac redakcyjnych – prace nagrodzone w konkursie zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji DOBROdzieje się oraz w formie książki. Wydanie z poprzedniej edycji konkursu można pobrać klikając na obrazek poniżej:

Wszystkim Nagrodzonym serdecznie GRATULUJEMY!