1 września 2017 roku Fundacja Pramerica oraz Pramerica Życie TUiR SA we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości uruchomiły program Pramerica Moc Działania, który był skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem programu było wyróżnienie i nagrodzenie uczniów aktywnych i zaangażowanych na rzecz lokalnej społeczności. Ta szczególna inicjatywa była wyrazem uznania dla młodych osób, które wykazują szlachetne postawy i bezinteresownie działają na rzecz potrzebujących.

Spośród siedemdziesięciu sześciu nadesłanych zgłoszeń kapituła programu wybrała dwunastu laureatów Pramerica Moc Działania 2017/2018: Deinhard Piotr (Olesno), Gibasiewicz Anna (Poznań), Jasiak Karolina (Opole), Jasińska Magdalena (Opole), Jóźwiak Kinga (Świnice Warckie), Jurowicz Kacper (Kluczbork), Mielczarek Mateusz (Warszawa), Nowicka Natalia (Bydgoszcz), Olborski Mateusz (Łódź), Siewkowska Maria (Chludowo), Sulmińska Magdalena (Kobierzyce), Widera Patryk (Kluczbork).

Młodzi wolontariusze zostali zaproszeni do Warszawy na dwa dni, podczas których wzięli udział w szeregu interesujących warsztatów oraz Gali Nagród, która odbyła się 22 marca 2018 roku. Złotymi medalistami pierwszej polskiej edycji programu Pramerica Moc Działania zostali Magdalena Jasińska, uczennica drugiej klasy Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu i Mateusz Olborski, maturzysta z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi. Ich empatia i umiejętność dostrzegania potrzeb otaczającego świata oraz reagowania na nie autorskimi projektami ujęły członków kapituły programu Pramerica Moc Działania. Pod ogromnym wrażeniem inicjatyw podejmowanych przez laureatów programu był także gość specjalny – Szymon Hołownia, który wraz z Heleną Gosk, Wiceprezes Zarządu Pramerica Życie, wręczał medale finalistom.

Tego dnia, dwunastu laureatów programu Pramerica Moc Działania miało okazję najpierw poznać się i zintegrować w czasie warsztatów, zorganizowanych przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, by potem wspólnie celebrować wyjątkowy wieczór, jakim była dla wszystkich gala finałowa. Wyjątkowy nie tylko pod względem oprawy, którą zapewnili adepci Szkoły Rocka dedykowanym młodym wolontariuszom koncertem, ale i pod względem emocji – których na gali nie brakowało. Radość i euforia młodych laureatów przeplatała się tego wieczoru ze wzruszeniem i łzami szczęścia rodziców i opiekunów. Następnego dnia wszyscy laureaci, wraz z rodzicami i nauczycielami – jako goście VIP – wzięli udział w zorganizowanej specjalnie dla nich wycieczce na Stadion Narodowy, podczas której odkrywali tajemnice kultowego obiektu sportowego.

Na przełomie kwietnia i maja złoci medaliści: Magdalena Jasińska i Mateusz Olborski udali się w podróż do Waszyngtonu. To była podróż pełna wrażeń i niezwykłych emocji, które na długo pozostanie w ich pamięci. Magda i Mateusz w towarzystwie nowopoznanych koleżanek i kolegów z niemal całego świata zwiedzili cmentarz Arlington, gdzie wzięli tez udział w ceremonii zmiany warty przy grobie nieznanego żołnierza i złożeniu pamiątkowego wieńca w imieniu młodych wolontariuszy. W programie nie brakowało też zwiedzania głównych atrakcji stolicy Stanów Zjednoczonych: Kapitolu, Białego Domu, pomnika Lincolna, czy miejsc upamiętniających ofiary wojny w Korei i Wietnamie.

Zwieńczeniem wyjazdu do Waszyngtonu była Gala Nagród w Natural History Museum, podczas której wyróżnieni zostali laureaci z Polski, USA, Korei Południowej, Tajwanu, Chin, Japonii, Indii, Brazylii i Irlandii.

Spektakle charytatywne dla najmłodszych

Magdalena Jasińska jest uczennicą drugiej klasy Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. Skala jej dokonań wolontariackich jest ogromna, a szczególną uwagę zwraca jej wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka, czego daje wyraz odwiedzając dzieci i osoby starsze w szpitalach. Do jej samodzielnych projektów należą: organizacja spektaklu charytatywnego pt. „Brian – człowiek, który nigdy nie żył”, przeprowadzenie w szkołach serii warsztatów na temat niepełnosprawności i kreatywności oraz uruchomienie kawiarenki młodzieżowej, jako miejsca integracji i rozwoju kultury. Jak deklaruje, do zaangażowania społecznego zainspirowali ją rodzice i to oni są dla niej wzorem do naśladowania.

 Pierwszym punktem zapalnym do zaangażowania społecznego byli i są nadal moi rodzice. Od dzieciństwa widziałam, jak pomagają innym, mimo zmęczenia po pracy, a nawet nieprzyjemności ze strony innych. To za ich namową zapisałam się do szkolnego klubu wolontariatu i dzięki ich pomocy mogę angażować się w tyle różnych zajęć prospołecznych – mówi Magdalena Jasińska – ­­­Myślę, że każdy z nas ma wewnętrzny ogień, który napędza go do działania. Czasami nigdy nie zapłonie albo ludzie zgaszą go i będzie tylko iskierką. Jednak przy odpowiedniej motywacji może stać się płomieniem widocznym z daleka – dodaje.

Autorski program edukacyjny i ochrona zwierząt

Mateusz Olborski to tegoroczny maturzysta z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi. Swój czas dzieli między codzienne obowiązki szkolne oraz liczne aktywności społeczne, wśród których na szczególną uwagę zasługują jego dwa autorskie działania. Pierwszym z nich jest projekt edukacyjno-wychowawczy „Wszyscy możecie zostać wolontariuszami”, rozbudzający wśród uczniów łódzkich szkół bezinteresowną chęć pomagania innym, który został objęty honorowym patronatem Łódzkiego Kuratorium Oświaty. Marzeniem Mateusza jest zaszczepienie idei wolontariatu jak największej liczbie młodych ludzi, bo – jak uważa – dzięki temu świat może być lepszy. Jego drugi autorski projekt dotyczy ochrony kaczek w zabytkowym parku Helenów i będzie realizowany przez Miasto Łódź. Akcji tej towarzyszy program edukacyjny zachęcający lokalną społeczność do prawidłowego dokarmiania ptaków. Lista jego dokonań jest długa, ale on skromnie przyznaje, że nie dokonałby tego bez ogromnego wsparcia bliskich mu osób.

– W działalności wolontariackiej wsparcie życzliwych osób jest bardzo ważne. Jestem ogromnie wdzięczny moim rodzicom i nauczycielom za wiarę we mnie oraz wyrozumiałość. Dziękuję moim przyjaciołom, którzy zawsze są przy mnie, dopingują do działania i wspierają w trudnych chwilach. Bez ich pomocy nie dokonałbym tego wszystkiego – mówi Mateusz Olborski.